Wokowice, to miejscowość położona w województwie małopolskim w gminie Brzesko. W latach 1975-1998 należała do województwa tarnowskiego.
Leży 55 kilometrów od Krakowa i 8 kilometrów od Brzeska, na południowym skraju Kotliny Sandomierskiej. Zajmuje powierzchnię 408 hektarów.
Miejscowość znajduje się w pobliżu linii kolejowej wiodącej od Krakowa do Tarnowa i wschodniej granicy Polski. Wkrótce zaś przez tereny Wokowic przebiegnie autostrada A4.

Nie znamy dokładnej daty powstania Wokowic. Natomiast ślady stałego osadnictwa w okolicach pochodzą sprzed 3 tysięcy lat. Wiemy, że w XI wieku istniał już prawdopodobnie sąsiedni Szczepanów. Same Wokowice lokowane zostały najpewniej w końcu XV w., co możemy sądzić po kształcie działek siedliskowych. Należały do radłowskiego klucza biskupów krakowskich, obejmującego ponad cztery łany kmiece i półtora łana wolnego zasadnika. Opisane zostały po raz pierwszy w 1536 roku w „Rejestrze Poborowym”, w którym czytamy m.in.: „Vokowicze, wieś biskupów krakowskich, należąca do Radłowa.”
Z pewnością tereny te ucierpiały w trakcie najazdu wojsk szwedzkich i siedmiogrodzkich w czasie „Potopu”, a później podczas epidemii cholery.
W posiadaniu biskupów miejscowość pozostawała do 1782 r., a najpewniej w początkach XIX w., wskutek licytacji, przeszła w ręce prywatne. Pierwszym znanym właścicielem tutejszego majątku i budowniczym dworu, jest jednak dopiero Stanisław Gniewiński, pojawiający się w 1890 r.
Na historię Wokowic wpływ miało powstanie browaru w niedalekim Okocimiu oraz zbudowanie linii kolejowej w 1856 roku, łączącej te rejony z Krakowem, a później i Lwowem. Wpłynęło to zdecydowanie na rozwój społeczny. W Wokowicach założono np. w XIX wieku straż pożarną.
W 2009 roku tutejsza jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej obchodziła 120-lecie istnienia. Obecnym komendantem straży oraz sołtysem Wokowic jest Marian Czarnik. Straż, to wiodąca instytucja tej miejscowości. Zarówno ze względu na historię, jak i współczesne dokonania.

słowa kluczowe: wokowice, osp wokowice, mpk brzesko rozkład jazdy, rozkład mpk brzesko, straż pożarna brzesko okocim, rozkład jazdy mpk brzesko

Ciekawe wpisy na temat samochodów i motoryzacji:

Author:

Related Post

top