Wyjazdy służbowe – prawa i obowiązki delegowanego

Wyjazdy służbowe – prawa i obowiązki delegowanego
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Abyśmy mogli mówić o wyjeździe służbowym nasz pracodawca musi nas na niego skierować, czyli oddelegować nas do wykonania określonego zadania poza miejscem wykonywanej przez nad pracy. Polecenie wyjazdu służbowego musi zawierać informacje dotyczące miejsca delegacji, jej celu, czasu trwania oraz środka lokomocji, jakim będziemy się poruszać.
Warto wiedzieć
Sama podróż służbowa nie wlicza się do naszego pracy, o ile trwa poza standardowymi godzinami wykonywania przez nas obowiązków służbowych. Oznacza to, że jeżeli pracujesz w godzinach 8-16, a w miejsce docelowe wyjdziesz o godz. 16.10, czas dotarcia do celu, nawet jeśli będzie to kilka godzin, nie wlicza się do Twojego czasu pracy.
Jeżeli po dotarciu do celu zaczniesz od razu pracować – ten czas wlicza się do przepracowanych przez Ciebie godzin.
Jaka dieta?
Pracownikowi w delegacji przysługuje dieta wynosząca standardowo 30 zł dziennie, obejmująca koszty 7,50 zł za śniadanie i kolację oraz 15 zł za obiad. Oczywiście należy nam się również zwrot kosztów podróży. Pamiętajmy, że jeżeli poruszamy się PKP, niezbędne do rozliczenia są bilety! Jeżeli zdecydowaliśmy się na podróż służbową samochodem, obliczany jest ryczałt, wg którego, w zależności od pojemności silnika, dokonywany jest zwrot kosztów paliwa (średnio ok. 1 zł za każdy pokonany przez nas kilometr).
Pamiętajmy, że pełna dieta przysługuje nam tylko wówczas, kiedy delegacja trwała więcej niż 12 godzin. W przypadku delegacji trwającej 8 godzin lub mniej dieta nam nie przysługuje. Jeśli wykonujemy obowiązki poza miejscowością wykonywanych obowiązków służbowych od 8 do 12 godzin przysługuje nam tylko połowa diety. Oczywistym jest również to, że pracodawca zobowiązany jest również pokryć koszty naszego noclegu.

Ciekawe wpisy na temat samochodów i motoryzacji:

Author:

Related Post

Elementy każdego CV

Praca w Niemczech

O pracy sezonowej

top