Typy jachtów
1 vote, 4.00 avg. rating (78% score)

Typy jachtów
Jachty dzielimy ze względu na sposób wykorzystywania odpowiedniego obciążeniem, które utrzymuje żaglówkę w pozycji poziomej. Jachty mieczowe to, jak sama nazwa wskazuje, modele stabilizowane mieczem. Są to żaglówki płytkie o płaskim dnie, raczej małe. Do większych zaliczamy jachty kilowe – większe, zanurzone głęboko w wodę. Balast w takich łódkach podwieszany jest pod ich dnem, albo umieszczany jest w okolicach głównego wzdłużnego elementu szkieletu – stępki. Wyróżnia się także model pośredni kilowo-mieczowy. W tym ostatnim typie zastosowano do odpowiedniego obciążenia ciężki miecz i niewielki balast.

Wyróżniamy także jachty przeznaczone do pływania na morzu (morski) oraz po jeziorach (śródlądowy).

Jachty można podzielić także ze względu na ich przeznaczenie. Tutaj wyróżniamy jachty szkoleniowe, turystyczne, regatowe, turystyczno-regatowe oraz specjalistyczne.

Orion – dość stara propozycja, która największą popularnością cieszyła się w latach 70tych ubiegłego wieku. Jak wygląda wielkość tej łodzi? Długość tego modelu jachtu jest równa sześć metrów, a szerokość dwóch metrów.

Niektórzy uważają ten jacht za przestarzały, mało zwrotny, nieposiadający większych udogodnień. Inni nadal są nimi zachwycenia. Czy to kwestia przyzwyczajenia, czy ciągle znaczących zalet, które można docenić? Trudno stwierdzić.

Omega – jest to najpopularniejszy model jachtu w Polsce. Powierzchnia żagli w tym modelu równa się 15 metrów kwadratowych, długość łodzi to ponad sześć metrów. Główne zalety to wygoda jej użytkowania możliwa do osiągnięcia dzięki niewielkiemu zanurzeniu żaglówki. Na plus trzeba także policzyć obszerny kokpit. Poleca się ją jeszcze nie wprawionym żeglarzom, ponieważ bardzo trudną ją wywrócić. Uważa się ją za niemal w pełni bezpieczną. Dodatkowo jest szybka i zwrotna.. Minus tego jachtu to przeznaczenie jego użytkowania. Raczej nie poleca się pływania na omedze po morzu.

Tango 780 Family – jest to propozycja dla rodzin, które lubią wygodę i komfort żeglowania. Żaglówka popularna wśród Polaków. Plusem jest duży kokpit, podzielona kabina, sześć koi, bardzo stabilny i bezpieczny. Przy tym nie należy zapomnieć o jego zwrotności i szybkości. Minusem mogą być wąskie przejścia.

Corvette 650 – marzenie wielu. Jest to jacht średniej klasy. Szybko docenimy go za uniwersalność, praktyczność oraz niewysoką cenę. Łatwo się go prowadzi, jest stosunkowo szybki i zwrotny. Z łatwością może obsługiwać go jedna osoba. Żaglówką można pokonywać wody morskie, jak i słone.
Największa zaleta tego modelu to możliwość pomieszczenia w jej wnętrzu sześciu osób.

Twister 36 – duża stabilna żaglówka, którą można prowadzić za pomocą żagli i silnika. Ponadto jest to model bezpieczny, a jednocześnie zwrotny i szybki. Jest to żaglówka bardzo komfortowa. Wystarczy zobaczyć jej wnętrze, żeby być pod prawdziwym wrażeniem. Minusem może być wielkość jachtu, która w niektórych sytuacjach jest niepraktyczna. Posiada osiem koi.

Ciekawe wpisy na temat samochodów i motoryzacji:

Author:

Related Post

Terminologia

Etiopia i Kenia

Maroko

top