Ogrzewanie domu tworzywami sztucznymi – na co zwrócić uwagę

Ogrzewanie domu tworzywami sztucznymi – na co zwrócić uwagę
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Jeżeli chcemy ogrzewać dom przy użyciu tworzyw sztucznych, takich jak: polietylen, polietylen sieciowany, polipropylen czy polibutylenu należy pamiętać o sprawdzeniu parametrów tych tworzyw.

Po pierwsze Gęstość. Choć nie ma ona wpływu na końcowy efekt funkcjonowania instalacji to jednak transport oraz montaż rur o mniejszej gęstości jest znacznie łatwiejszy bowiem rury takie są po prostu lżejsze.

Rury z tworzyw sztucznych

Kolejnym istotnym czynnikiem jest Graniczna temperatura topnienia tworzywa. Jak nazwa wskazuję, parametr ten mówi nam w jakiej temperaturze nastąpi stopienie naszych rur. Im wyższa temperatura tym cieplejszą wodę możemy puścić do instalacji (należy zaznaczyć, że przy wysokim ciśnieniu temperatura wrzenia wody ulega zwiększeniu).

Ważna jest także rozszerzalność temperaturowa materiału. Rury z materiałów syntetycznych pod wpływem temperatury rozszerzają się do 15 razy bardziej niż stal! Przy budowie takiej instalacji należy uwzględnić tzw. kompensacje, tak aby instalacja nie została zniszczona.

Rury z tworzyw sztucznych

Przedostatnim istotnym czynnikiem jest Współczynnik przewodności cieplnej. Im mniejszy jest ten współczynnik (tzn. im słabiej materiał przewodzi ciepło), tym mniej energii (ciepła) traci woda przechodząca przez rurę. Tworzywa sztuczne mają na ogół bardzo niskie współczynniki przewodności, także w większości przypadków nie trzeba ich izolować.

Na sam koniec pozostał nam tzw. Współczynnik chropowatości. Mówi nam on o stopniu gładkości rury w jej wnętrzu. Im współczynnik jest mniejszy (czyli im rura jest gładsza w środku), tym wolniej będzie wewnątrz niej osiadał osad i tym dłużej materiał będzie w dobrym stanie. Dla rur z tworzywa sztucznego współczynnik chropowatości jest kilkaset razy mniejszy aniżeli dla rur stalowych.

Rury z tworzyw sztucznych

Ciekawe wpisy na temat samochodów i motoryzacji:

Author:

Related Post

top