Części samochodowe – Jaworzno
1 vote, 5.00 avg. rating (88% score)

części samochodowe (4)Rozrusznik

Zapewne większość czytających ten artykuł słyszała już niejeden raz o rozrusznikach. Najprawdopodobniej jednak nikt nie zagłębiał się w ten temat. Dzisiaj powiemy sobie nieco więcej o tej części samochodowej. Wyjaśnimy czym jest, jak działa i gdzie ją znajdziemy.
A więc, jest to urządzenie, które służy do uruchomienia spalinowego silnika. Zazwyczaj używa się rozruszników elektrycznych, jednakże ostatnimi czasy coraz częściej można spotkać pneumatyczne modele. Czasami mają również postać niewielkich, samodzielnych silników spalinowych.
Jeśli natomiast mamy styczność z wersją elektryczną, jest to silnik prądu stałego. Jego główną funkcją jest obracanie korbowego wału i nadanie odpowiednio wysokiej prędkości obrotowej. Musi ona być na tyle duża, aby silnik mógł rozpocząć samodzielną pracę. Innymi słowy, rozrusznik inicjuje jego działanie, rozrusza go.
Energię elektryczną pobiera on z akumulatora. Jednakże wykorzystuje ją jedynie przez bardzo krótkie okresy podczas uruchamiania silnika głównego. Pobór prądu nie należy do wielkich, zazwyczaj nie przekracza on sześciuset amperów.

Ciekawe wpisy na temat samochodów i motoryzacji:

Author:

Related Post

top